Výlet Hrad Nitra a Topoľčiansky zámok

Hrad Nitra a Topoľčiansky zámok

Poďte s nami na jednodňový výlet do elegantných Topoľčianok, ktoré sú známe tiež najväčším žrebčínom na Slovensku. Následne vyšliapeme na Nitriansky hrad, ktorý je kolískou kresťanstva na Slovensku.

Výlet Hrad Nitra a Topoľčiansky zámok

Nitriansky hrad

Už len cesta do Nitry nenechá nikoho na pochybách, že z tohto kraja pochádza množtvo potravín na Slovensku. Zem v tomto regióne patrí medzi najúrodnejšie na Slovensku. Zdanlivo nekončiaca rovina sa pre Nitrou krásne zvlní a kde tu pribudnú aj vinice. Na horizonte už vidno prvý vrch – Zobor, ktorý dominuje Nitre aj regiónu. Nitra je so 76.000 obyvateľmi a dvoma univerzitami centrom juhozápadného Slovenska. Rozkladá sa na siedmych pahorkoch, z ktorých najvyšší je ten, kde v roku 828 salzburský arcibiskup Adalram za vlády kniežaťa Pribinu posvätil prvý kostol na Slovensku. Cez bránu Horného mesta sa strmou ulicou dostaneme na šikmé námestie palácovými budovami seminárov v pastelových farbách.

Do samotného hradu treba prejst sústavou brán masívneho opevnenia zo 17. storočia. K Bazilike sv. Emeráma na najvyššom ieste kopca vedie široké schodisko. Vedľa stojí elegantný Biskupský palác. Kompex kostolov sa vyvýjal od 11. storočia a výsledkom sú tri navzájom prepojené vzácne chrámy. Početné terasy opevnenia poskytuju nádherné panoramatické výhľady na mesto z vtáčej perspektívy. Po prehliadke dobre padne občertvenie v hradnej kaviarni s výhľadmi na mesto a hory.

Topoľčiansky zámok

Zamierime ďalej na východ a v malej obci známej vínom a koňmi nás nás prekvapí elegantný zámok Topoľčianky. Pôvodný vodný hrad z 13. storočia bol prestavaný v 17. storoči na renesančné sídlo. Z tohto obdobia pochádza väčšina krídel a tiež južansky pôsobiacie arkádové nádvorie. Šľachtická rodina Keglevichovcov sem v 18. storočí priviezla vinohradníkov z Dalmácie a v roku 1820 nechala postaviť dnešne hlavné krídlo v klasicistickom štýle s kupolou. V 19. storočí sa sem prisťahovat francúzsky expert na víno, ktorý tunajšie vinohradníctvo a vinárstvo posunul na ešte vyššiu úroveň.

Neskôr kúpil od zadlženého grófa Keglevicha celý majetok Arcivojvoda Jozef August Habsburský a používal zámok s rodinou ako letnú rezidenciu v rokoch 1890-1918. Rozvijal ďalej vinárstvo a založil chov koní. V časoch Československa zámok slúžil ako letná rezidencia prezidentov a žrebčín sa rozrástol na do dnešných čias do takých rozmerov, že dnes s piatimi rasami 550 koňmi patrí medzi najvýznamnejšie v Európe. Nakoniec sa dá zorganizovať ochutnávka medailových vín v miestnom vinárstve.

„I just wanted to thank you again for the excellent tours you gave us. We came away not only impressed with your country but with you. Our time with you was delightful, informative and never to be forgotten. You made our time in Slovakia unforgettable. You are so articulate, knowledgable, easy to be around.“

R.P. Connecticut, USA

Výlet Hrad Nitra a Topoľčiansky zámok

Výlet Hrad Nitra a Topoľčiansky zámok

Vychutnajte si celodenný výlet cez nádhernú prírodu na hrad Nitra, kolínsku kresťanstva na Slovensku a na Topoľčiansky zámok, kde budete mať možnosť navštíviť aj žrebčín a ochutnať miestne víno.

Trvanie: 1 deň

Prečo Martin Sloboda a jeho tím?

  1. U Martina Slobodu máme šťastie na zamestnanie, ktoré sa dokonale hodí k našim osobnostiam.
  2. Naše nadšenie pre Slovensko, zmysel pre humor a osobný prístup Vám prinášajú zážiky na celý život.
  3. Vďaka profesionalite, precíznym vedomostiam a dôrazu na detaily, odchádzajú naši hostia s jedinečnými osobnými zážitkami.
  4. Pracujeme len so starostlivo vyberanými, vysoko kvalifikovanými sprievodcami a osobnosťami spĺňajúcimi náročné kritériá, s cieľom zostaviť najlepší možný tím.
Best GuidesTravelers choice 2022Travelers Choice 2020Tripadvisor Certificate of Excellence  Travelers Choice 2020  LTG 2019

Naše produkty

Kniha Slovensko
Kniha Slovensko Martinus
Kniha Slovensko Panta Rhei
Kniha Slovensko Gorila
Kniha Slovensko ebay
Kniha Slovensko Amazon
Kniha Bratislava
Kniha Bratislava Martinus
Kniha Bratislava Panta Rhei
Kniha Bratislava Gorila
Kniha Bratislava ebay
Kniha Bratislava Amazon
Kniha Tatry
Kniha Tatry v predaji
E-book Bratislava Active
E-book Bratislava Active
E-book Bratislava Active
E-book Bratislava Active
Darčeková poukážka
Slovakia Classic Series
Slovakia Classic Series Martinus
Slovakia Classic Series Panta Rhei
Slovakia Classic Series Gorila
Slovakia Classic Series ebay